BEST PICTURE

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


BEST ACTRESS

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post


BEST ACTOR

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.


BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water


BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


BEST DIRECTOR

Guillermo Del Toro, The Shape of Water

Greta Gerwig, Lady Bird

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread


BEST ORIGINAL SCREENPLAY

The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Get Out, Jordan Peele

Lady Bird, Greta Gerwig

The Shape of Water, Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Call Me By Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber

Logan, Scott Frank, James Mangold, Michael Green

Molly's Game, Aaron Sorkin

Mudbound, Vigil Williams and Dee Rees


BEST ANIMATED FEATURE

Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent


BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

A Fantastic Woman (Chile)

The Insult (Lebanon)

Loveless (Russia)

On Body and Soul (Hungary)

The Square (Sweden)


BEST DOCUMENTARY FEATURE

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island


BEST PRODUCTION DESIGN

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water


BEST COSTUME DESIGN

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria & Abdul


BEST CINEMATOGRAPHY

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water


BEST FILM EDITING

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder


BEST SCORE

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards outside Ebbing, Missouri


BEST SONG

"Mighty River," Mudbound

"The Mystery of Love," Call Me By Your Name

"Remember Me," Coco

"Stand Up for Something," Marshall

"This Is Me," The Greatest Showman


BEST SOUND EDITING

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi


BEST SOUND MIXING

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi


BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes


BEST ANIMATED SHORT

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes


BEST DOCUMENTARY SHORT

Edith+Eddie

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop


BEST LIVE ACTION SHORT

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us